אודות

שלום רב,

אתר זה מהווה  מאין גשר בין אנשים אשר מחפשים תשובות לשאלות שונות לבין המרכז הבינלאומי לחקר אובדן ושכול. אנו מבינים ששאלות רבות יכולות להוביל אתכם לאתרנו – יש מכם אשר מתמודדים עם אובדן היקרים להם בתקופות שונות ומחפשים מקור למידע הכוונה ולעזרה. יש ביניכם בעלי מקצוע וקובעי מדיניות אשר יראו  באתר כתובת מקצועית למידע עדכני ומהימן. וככלל, אנו מבינים שבנושא כה מרכזי , לרבים יש ענין  ורצון במהלך תקופות שונות בחיים  לחפש מידע על הנושא ועל המפגש עם אנשים שחוו אובדן.

מטרתנו במרכז בכלל, ובאתר בפרט, היא לפעול לקידום נושאים ומטרות הקשורות לנושאים אלו. האתר בימים אלו בבניה והרחבה וייקח זמן עד שיגיע להיקף הנדרש, אך אנו מקווים שכבר במתכונתו הנוכחית הוא יוכל לסייע לאנשים ולקרב אותם למטרתם. אני ושותפי למרכז מקווים שתעזרו  לנו הן על ידי מתן משוב והצעות והן על ידי השתתפות בפעיליות השונות שלנו הכוללים, בין היתר,  ימי עיון, מחקרים, והכשרת בעלי מקצוע.

בכבוד רב, פרופסור שמשון רובין, ראש המרכז ועמיתי  המרכז.

 

אובדן ושכול הינם חלק בלתי נפרד ממעגל החיים, ואיש אינו מוגן מפניהם. למרות שכיחותה של חווית האובדן, ההתמודדות עימה כואבת, קשה ובעלת השפעות ארוכות שנים. השפעות השכול הינן מגוונות ועל כל אדם למצוא את הדרך להמשיך ולחיות לצד הכאב, הגעגוע, והשינוי המוחלט של החיים כפי שהתנהלו לפני האובדן. איתור וחקר הגורמים התורמים להתמודדות ולחוסן הנפשי בעקבות האובדן חיוניים במיוחד במדינת ישראל, מרובת התרבויות והדתות.

אוניברסיטת חיפה הקימה מרכז בינלאומי חדש וייחודי מסוגו בישראל, לחקר אובדן, שכול וחוסן נפשי. בראשו עומד פרופסור שמשון רובין אשר מוכר כמומחה בינלאומי בחקר וטיפול באובדן ושכול. המרכז שואף להוות  מוקד מחקר וידע בכל הקשור לאופני ההתמודדות עם הקושי של מות קרוב, ולהשלכות הפסיכולוגיות והנפשיות של שכול ואובדן לאורך זמן. המרכז עונה על הצורך הקיים כיום בישראל בגוף מחקר עצמאי, הפועל בכיוונים מדעיים אקדמיים ואשר ביכולתו להשפיע על כל העוסקים בתחום השכול בישראל, להוביל את התפתחותו המדעית של התחום בארץ ובעולם ולשלב את הידע הנצבר בו בשירותים הניתנים למתמודדים עם שכול ואובדן.

המרכז החדש מהווה צעד משמעותי בהתפתחות החשיבה וההתייחסות להשפעות השכול בישראל. הגיוון האתני והדתי הקיים בארץ, לצד השוני הרב בדרכי ההתמודדות עם אובדן בקרב האוכלוסייה, מהווים בסיס איתן לחקר השפעות המציאות הישראלית על התמודדות עם תהליכי אבל ושכול. תרומתו של המרכז להעמקת ההבנה של התחום, תוך דגש על תרגום הידע הנצבר לעבר פרקטיקה ומדיניות, תקדם את טובת הפרט, ואת החברה הישראלית כולה.

כשהמרכז יגיע לפעילות מליאה, הוא ישמש להעמקת הידע המחקרי, הטיפולי והיישומי בתחום אובדן, שכול, ואף חוסן נפשי. הוא יכשיר את המובילים מבין אנשי בריאות הנפש ובריאות כללית, אישי דת ועובדי קהילה, ואנשי מפתח נוספים מתחומים רלוונטיים. היום, תחום האובדן והשכול הינו מומחיות ספציפית עם גוף ידע רחב. הידע המעודכן והמבוסס נמצא בתנופה של התפתחות מתמדת, ומדיניות המרכז מצדדת במצוינות אקדמית ויישומית כאחת. שיתוף אחרים בידע זה יאפשר למרכז להשתלב, להשפיע, ואף להוביל כיוונים ראויים בתחום.

החזון של מרכז בינלאומי לחקר שכול, אובדן וחוסן נפשי שואף לקרב אנשים שונים מדיסציפלינות שונות על מנת להעמיק את ההבנה בנושא אנושי זה, לטובת מחקר אקדמי ויישום מעשי.

חשיבות המרכז לחברה הישראלית

img_0128-1במדינת ישראל קיים מגוון  גופים המספקים תמיכה למשפחות שכולות, כאשר עיקר הסיוע נכון להיום ניתן לקרוביהם של אלו אשר נפגעו במהלך שירותם הצבאי ובפעולות טרור.  למרות מספרם הרב של  הארגונים ואנשי המקצוע המעורבים במתן שירותים הנוגעים בנושא, עד כה לא היה קיים גורם בלתי תלוי, החוקר באופן מעמיק ומקיף את נושא ההתמודדות עם האובדן בחברה הרב תרבותית והרב-דתית בישראל של היום.  חסרונו של גורם מדעי אקדמי,  אשר מייצג את המחקר והידע המדעי העדכני מחד, ואת המיומנויות הקליניות מאידך, הוביל להקמת המרכז לחקר אובדן, שכול וחוסן נפשי. מרכז זה מאגד בתוכו ניסיון רב שנים במחקר וביישום של קבוצת חוקרים ומטפלים בתחום חשוב זה. זהו הגוף האקדמי הראשון בישראל, אשר שם לו למטרה לבדוק, ללמוד ולתרום לשיפור באפקטיביות הסיוע המקצועי, המעקב וחקר חוויות והשפעות השכול בקרב כלל אוכלוסיית השכולים.

.

בישראל חיים אנשים רבים אשר חוו אובדן ומוות של קרוב  אך אינם "מטופלים" ולא זוכים למגע או לתמיכה על ידי גורם ציבורי או מקצועי. כמעט ולא ידוע עליהם דבר. המרכז יספק ידע מעמיק ומקיף למטפלים ולציבור הרחב  אודות אוכלוסיה זו.

המרכז יפעיל פורטל אינטרנט אשר יהווה מקור אינפורמציה מרכזי ויספק קישורים למיטב הגופים העוסקים בתחום בארץ ובעולם. אתר האינטרנט, אשר יהיה זמין בשפות העיקריות המדוברות בישראל, יציג את הידע הכללי וממצאי המחקרים האחרונים בתחום, יכיל פורום וחדרי שיחה  ויאפשר למעוניינים בכך להקדיש פינת הנצחה  ליקיריהם. כמו כן, אתר הבית של המרכז יאפשר תקשורת עם הציבור, עריכת מחקרים כמקובל בעולם, ודרך לשמור על תקשורת ונוכחות בארץ ובעולם.

מטרות המרכז

מטרות המרכז מתמקדות בשלושה תחומים:

 • העמקת הידע המחקרי והיישומי בתחום של אובדן, שכול וחוסן נפשי.
 • הכשרת מטפלים בתחום אובדן ושכול כמומחיות ספציפית עם גוף ידע מדעי וטיפולי שמובחן במידה לא מבוטלת מהידע אודות טיפול בתחומים אחרים.
 • הענקת ידע כללי ושימושי לציבור ולקובעי מדיניות בישראל.

ארגון המרכז -מבט על

הקמת קואליציה בתחום של התמודדות עם אובדן ושכול

לצד המנגנון האקדמי, יצירת גוף מקצועי ורשת קשרים לצורך מיפוי צרכים בשטח, בחינת אפשרות של שיתופי פעולה, ויצירת גוף ייצוגי עם יכולת השפעה ותמיכה של המרכז.

הכשרה מקצועית מבוססת ידע קליני ואמפירי

ייסוד תכנית הכשרה דו-שנתית למובילים מבין הפסיכולוגים, עובדים סוציאליים, אנשי דת,  ומטפלים מוסמכים אחרים עם קורסים, וליווי הדרכתי להתערבות פרטנית,קבוצתית, ומשפחתית. ההכשרה תהיה עדכנית ורב-כיוונית, ותכלול הכשרה בשימוש בכלים שונים לצורך מדידת תוצאות ההתערבות. כמו כן, המרכז יקיים  תכניות הכשרה קצרות ממוקדות יותר לגופים הרבים העוסקים בתחום  בקרב אנשי דת, אנשי בריאות ורפואה, וגופים אחרים

שכול צבאי

 • אובדן בני משפחה הורים, בנים, אחים, בני זוג
 • אובדן חיילים ומפקדים

 • התערבות: השפעות של התערבויות של גורמים שונים על אובדן אנשים משמעותיים.

שכול אזרחי

 • השפעות על בני המשפחה.
 • השפעות בתנאים מיוחדים כגון רצח, התאבדות, מחלות שונות, תאונות דרכים, טרור, וכו'.
 • השפעות של אובדן על אוכלוסיות מיוחדות כגון ילדים, מתבגרים, מבוגרים וזקנים-- ואיך ניתן לעזור.
 • התמודדות בקרב החולה הנוטה למות

השפעות תרבות ודת על תהליך האבל והתמודדות עם החיים

 • דרכים שונות להתמודד עם אובדן ואבל ביהדות בת ימינו.
 • מסלולי אבל בקרב בני דתות שונות (מוסלמים, נוצרים, דרוזים, וכו').
 • אבל מושפע תרבות כגון התרבות האתיופית, הרוסית, וכדומה.

השפעות התערבויות, דת ורוחניותspirituality, תמיכה חברתית, מאפייני חוסן נפשי וכו' על הכנה לאובדן, התאוששות והתמודדות לאחר אובדן

פיתוח מחקר במרכז ויצירת תשתית מחקרית בשיתוף עם השדה

לפי קצב בניית המרכז, ולפי התמיכה הכלכלית, הכוונה היא לתמוך בקבוצת עבודה עם מומחים מהמרכז לצורך תכנון ובניית מערך מחקרי. ישולבו סטודנטים לתארים מתקדמים עם מומחים בפרויקטים השונים ויופנה דגש על שותפות עם גורמים שכבר עובדים בשטח.

ימי עיון והפצת ידע עם מומחים מהמרכז, מישראל, ומהעולם.

המרכז יקיים ימי עיון אודות היבטים שונים של תחומי מומחיותנו תוך הזמנת מרצים מישראל ומהעולם. תדירות וסוג הכנסים והימי עיון תלויים במשאבים כלכליים העומדים לרשות המרכז.

גיבוש גרעין של חוקרים צעירים לתואר שני, שלישי, ובתר-דוקטורט

המרכז מעוניין לממן פעילות מחקרית של אנשי מחקר וטיפול על ידי מתן מלגות.

פיתוח האינטרנט למטרות הפצת ידע ועריכת מחקר

המרכז מעוניין לנהל פעילות אקטיבית באינטרנט ובשיטות עדכניות נוספות, כדי לאפשר היכרות של תחום אובדן השכול לציבור הרחב, לאנשי טיפול, ולשכולים עצמם. האינטרנט גם ישמש את המרכז לצורך עריכת מחקרים בקרב אנשים שכולים ואנשי טיפול.

מתן שירותים טיפוליים לצורך מתן עזרה, בדיקת מודלים שונים של התערבות

המרכז מעוניין לבחון מתן שירותים טיפוליים לאנשים שכולים כחלק מתכניות מחקר והכשרה. הקמת יחידה זו דורשת משאבים מיוחדים הכוללים שטח לצורך טיפול והכשרת מטפלים, ובניית תשתית טיפולית. מציאת מימון לפרויקט זה הוא חיוני להגשמתה.

מחקר והוראה  חוצי יבשות ותרבויות

תכנית הפעולה של המרכז עונה על הצורך הקיים כיום בארץ ובעולם במחקר עדכני מתמשך אודות השפעות אובדן ושכול. בפעילותו היום, הוא מקדם מחקרים מגוונים העוסקים באובדן ושכול על אוכלוסיות שונות בגילים שונים וכתוצאה מאובדנים שונים. פעילות המרכז מתמקדת הן  במישור הפנים-ארצי בישראל,(תוך הבנת האובדן והשכול, לאור אופייה הרב-גוני והרב-תרבותי של החברה הישראלית), והן במישור הבין-לאומי המתייחס לאובדן בקרב אנשים מחוץ לישראל. בשנים האחרונות, מחקרים עם השלכות תיאורטיות ומעשיות שערכו אנשים בעלי זיקה למרכז נפרשים על תחומים רבים. וביניהם: 

אובדן אחים לנשק: השפעת מוות מפקדים ואחים לנשק על הבריאות הנפשית של חיילים הוא אחד מנושאי המחקרי שמתקיימים כיום ושנותן מידע חשוב על חוויות אבל של חיילים רבים. אלמנות וחברות לא נשואות: מחקר אודות השפעות אובדן בעל או חבר אצל נשים צעירות, נשואות ולא נשואות בהתמודדותן עם שכול, הסתיים לא מכבר עם תוצאות בעלות השלכות מעשיות. המידע שנאסף משמש בסיס מדעי לאלו שמופקדים על גיבוש מדיניות בתחום. השפעת אובדן של הורים ואחים על ילדים: נושא זה מעסיק את בני המשפחה כמו את מערכת החינוך והחברה כולה. מגוון מחקרים שנכתבו ואלו שעדיין מתקיימים במרכז סייעו לפיתוח שורה של כלים ותובנות, ביניהם מחקר שמדד את ההשפעה של אובדן הורה או אח בילדות ואת ההשלכות ארוכות הטווח שיש לכך על נשים בשלבים מאורחים יתור של חייהן. הורים שאיבדו ילד: אובדן עוצמתי זה הינו תחום בו עוסקים חוקרי המרכז והמטפלים שמביניהם. אובדן ילד במהלך שירותו הצבאי, אובדן ילדים צעירים ומבוגרים כתוצאה מתאונות דרכים, מפעילות עוינת ודרכים אחרות. שכול של אחים: תחום נוסף זה זוכה להתעניינות גוברת ובמרכז מתקיימים מחקרים הבוחנים את השפעותיו.

השפעות השואה על תהליכי אובדן ושכול בקרב דור ראשון, שני ושלישי זוכה להתעניינות של חוקרי המרכז. כבר היום, ממצאי מחקר של חוקרים הקשורים למרכז תרמו לידע על השפעות השואה וזכו להתעניינות רבה בעולם בהיבטים של קשרים בינאישיים. עם זאת, חשוב לדעת איך נושא התמודדות עם אובדן מושפע מהיבטים שונים של השואה ואיך להקל על אוכלוסיות אלו בעת התמודדותם עם מות יקיריהם.                                                              

אובדן ושכול בהקשרים של דת ותרבות נבדקים גם הם במרכז, ומתבצעים מחקרים בין-תרבותיים על תגובת האבל של ערבים נוצרים ומוסלמים בישראל. המחקרים המתקיימים במרכז זוכים להתעניינות מצד חוקרים ומטפלים בעולם כולו ותורמים ליצירת שיתופי פעולה פוריים. העניין במתרחש בישראל הוא בעל חשיבות בין- לאומית ובין-תרבותית רבה ביותר. לדוגמא: חקר שכול ומנהגי אבלות והתמודדות עם אובדן בישראל רלוונטיים גם לחוקרי שכול בהיבטים תרבותיים בקרב יהודים, מוסלמים ונוצרים ברחבי העולם. באותו אופן, עבודה עם אנשים שכולים ממוצא רוסי בישראל הובילה לשיתוף פעולה עם אזרחים רוסים שחוו שכול כתוצאה מחוויה טראומטית בברית המועצות לשעבר,  והתעניינו בידע שנרכש במרכז. בדומה, שיתוף פעולה מתמשך במחקר ובהתערבות עם עמיתים באזור ישראל, כולל מטורקיה וממדינות נוספות באזור, הוביל לעבודה בין-לאומית. חלק מחברי  המרכז  פעילים בקבוצה היוקרתית: International Work Group on Death, Dying and Bereavement  הכוללת חוקרים וקלינאים מובילים מרחבי העולם.

חוסן נפשי: איך ניתן לעזור לאנשים להתחבר לכוחות הנפש שלהם כך שיוכלו להתמודד יותר טוב עם הקשיים והטלטלות של חווית אובדן? ישום של שיטות יעילות הן בתחום הפסיכולוגיה הקלאסית, הפסיכולוגיה החיובית, החיבור לכיוון של רוחניות ורפואה לא קונבנציונלית נמצאים בשימוש היום. יש חשיבות של שיטות עם תימוכין מחקרית כדי שניתן יהיה לעמוד מאחורי שימוש בשיטות אלו. שיתוף פעולה עם קולגות בישראל ובעולם מתוכננים כדי להביא הידע שהצטבר בתחום וליישמם בתכניות מעשיות לאוכלוסיות שונות בישראל ובעולם.

צוות המרכז

sr nz 07בראש המרכז עומד פרופ' שמשון רובין, פסיכולוג קליני ומומחה עולמי בטיפול וחקר שכול ואובדן. פרופ' רובין עוסק בתחום כחוקר, מטפל, ותיאורטיקן מעל 30 שנה. הוא ביצע והנחה מחקרים באובדן בארץ ובחו"ל, פרסם עשרות ומאמרים ושני ספרים בתחום, שימש כיועץ ומרצה לגופים רבים בארץ ובחו"ל בתחום השכול, וקיים כנסים רבים בנושא. בין תפקידיו, פרופ' רובין מכהן כראש התכנית לימודי תעודה בפסיכותרפיה של החוג לפסיכולוגיה באוניברסיטת חיפה.

אנשי המרכז: ד"ר רות מלקינסון, חוקרת ומטפלת מובילה עם מוניטין לאומי ובינלאומי בתחום העבודה הסוציאלית והשכול אחראית לפיתוח התחום של טיפול ועזרה נפשית בשכול. במרכז חברים אנשי מקצוע נוספים, בעלי מגוון התמחויות: ביניהם: פרופ' אהרון בן-זאב, נשיא אוניברסיטת חיפה ופרופ' לפילוסופיה, בעל מומחיות בתחום הרגשות; פרופ' אמנון כרמי, ראש תחום הביו-אתיקה באונסק"ו, פרופ' אמריטוס למשפטים וראש המרכז לבריאות, משפט ואתיקה באוניברסיטת חיפה;  פרופ' אליעזר ויצטום, בעל מוניטין לאומיים ובינלאומיים בחקר פסיכיאטריה, תרבות, טראומה ושכול בית הספר לרפואה, אוניברסיטת בן-גוריון; פרופ' דן קורן, מומחה באובדן וטראומה, החוג לפסיכולוגיה, אוניברסיטת חיפה; פרופ' מנחם קלנר, מומחה ללימודי פילוסופיה ויהדות באוניברסיטת חיפה; פרופ' רבקה יהב, ראש המרכז הקליני הבינתחומי בפקולטה למדעי הרווחה ובריאות, אוניברסיטת חיפה, יושבת ראש האגודה הישראלית לפסיכותרפיה, בעלת מומחיות בתחומי התערבות טיפולית והכשרת מטפלים; פרופ' הדס ויסמן, חוקרת ופסיכולוגית קלינית, בעלת מומחיות בתחום השפעות השואה, הפקולטה לחינוך, אוניברסיטת חיפה; הרב ד"ר חיים פולק, מומחה ליהדות, דיקן המחלקה לתלמידי חו"ל, מכללת "מכללה" בירושלים; פרופ' אבי שדה, מומחה לפסיכולוגיה קלינית של הילד, אוניברסיטת תל-אביב; פרופ' אבי שגיא-שורץ, מומחה לתחום של פסיכולוגיה התפתחותית, ההיקשרות, השפעות השואה על המשפחה, פסיכולוג ודיקן הפקולטה למדעי החברה, אוניברסיטת חיפה. שותפים למרכז מחו"ל: פרופ' אמריטוס פיליס סילברמן, Massachusetts General Hospital Institute for the Health Professions, Mass, USA ופרופ' רוברט נימאייר, עורך הביטאון המוביל בתחום בשם Death Studies  ופרופ' לפסיכולוגיה, אוניברסיטת ממפיס, טנסי ,  USA.

כמו כן, בין המייעצים ותורמים לגיבוש ועבודת המרכז: ד"ר אתי אבלין, ד"ר אפרי בר-נדב, גב' טליה לבנון, פרופ' מולי להד, ד"ר רונית שלו, ואנשים נוספים. '

אפשרויות התמיכה במרכז

אוניברסיטת חיפה רואה חשיבות מכרעת בהקמת מרכז לחקר אובדן, שכול וחוסן נפשי, אשר יהווה גוף ייחודי ומוביל בארץ ובעולם. נושאים כאובים אלה, הנוגעים כמעט בכל משפחה ומהווים חלק בלתי נפרד מהחברה הישראלית, חייבים לקבל התייחסות מחקרית, טיפולית וחברתית הולמת, המאפשרת ידע  נגיש וזמין.

"לַכֹּל, זְמָן; וְעֵת לְכָל-חֵפֶץ, תַּחַת הַשָּׁמָיִם. עֵת לָלֶדֶת, וְעֵת לָמוּת; עֵת לָטַעַת, וְעֵת לַעֲקוֹר נָטוּע" קהלת פרק ג'